Kredyt Ekologiczny zapewnia przedsiębiorstwom duże wsparcie dla inwestycji, które obniżają zużycie energii pierwotnej i minimalizują negatywny wpływ działalności na środowisko. Środki te są udzielane w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), przygotowanego na lata 2021-2027. Aby uzyskać dofinansowanie w takiej formie, należy jednak spełnić szereg różnych warunków i wymagań.
Zakres dofinansowania i kwalifikacja kosztów
Kredyt Ekologiczny jest udzielany tylko na przedsięwzięcia konkretnego typu. Dotyczy to chociażby wymiany maszyn na bardziej energooszczędne, inwestycji w odnawialne źródła energii OZE, zakupu urządzeń ekologicznych czy też termomodernizacji budynków. Finansowanie można pozyskać również na modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych, a także inne działania sprzyjające efektywności energetycznej oraz korzystnie wpływające na środowisko naturalne. Kredyt Ekologiczny wymaga więc przeznaczenia otrzymanych środków na konkretne wydatki, które są bezpośrednio związane z infrastrukturą przedsiębiorstwa. Aby zidentyfikować obszary potrzebujące finansowania, należy przeprowadzić audyt energetyczny i wykazać oszczędności wynikające z planowanych inwestycji.
Oszczędność energetyczna i współpraca z bankiem
Warunkiem otrzymania kredytu jest osiągnięcie oszczędności energii pierwotnej na poziomie minimum 30%. Na rozpoznanie kluczowych obszarów strat energii również pozwala audyt, którego wyniki definiują działania mające na celu ich redukcję. Jego przeprowadzenie jest też niezbędne dla oceny projektu, przez co stanowi on obligatoryjny załącznik do wniosku o kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby go złożyć, należy najpierw uzyskać promesę kredytową od banku komercyjnego. W ten sposób można potwierdzić zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Współpraca z bankiem komercyjnym podnosi szansę powodzenia wniosku, a tym samy uzyskania dofinansowania na preferencyjnych warunkach. Na Kredyt Ekologiczny mogą liczyć wyłącznie przedsiębiorstwa, które prowadzą swoją działalność gospodarczą na terytorium Polski. Za potwierdzenie służy w takim przypadku wpis do odpowiedniego rejestru.
Poziom dofinansowania i terminy
Kredyt Ekologiczny pozwala na dofinansowanie nawet 80% wartości planowanego projektu, zależnie od wielkości firmy, rodzaju inwestycji czy lokalizacji działalności. Wartość minimalna projektu powinna wynieść 2 mln złotych, co umożliwi realizację poszczególnych modernizacji. Warunkiem przyjęcia wniosku do oceny jest złożenie go w odpowiednim terminie. Obecnie nabory przewidziano w okresie od 17 października 2024 do 31 stycznia 2015, a także od 17 czerwca do 31 lipca 2025 roku. Aby sprawnie i terminowo przejść wszystkie etapy przygotowania wniosku, warto skorzystać z usług specjalistów. Obsługę przy pozyskiwaniu dotacji oferują eksperci firmy InnovaTree, którzy zapewniają pomoc wszystkim podmiotom ubiegającym się o Kredyt Ekologiczny z BGK. Dofinansowanie takie przysługuje przedsiębiorstwom z sektora MŚP zatrudniającym poniżej 250 osób, a także dużym firmom zatrudniającym do 3000 pracowników.
Warunek efektu ekologicznego oraz zrównoważonego rozwoju
Do kluczowych elementów każdego projektu finansowanego Kredytem Ekologicznym należy gwarantowany efekt ekologiczny. Aby zatem inwestycja mogła zostać uznana za kwalifikującą się do dotacji, musi ona wykazywać potencjalną oszczędność energetyczną na ustalonym poziomie. Wymóg ten ma znacząco wpływ na rozwój zróżnicowanych projektów, które przynoszą konkretne korzyści finansowe i jednocześnie promują odpowiedzialność środowiskową w wielu branżach. Warto również pamiętać, że Kredyt Ekologiczny ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia dla zrównoważonego rozwoju. Firmy starające się o taką dotację muszą być ukierunkowane na modernizację swojej infrastruktury, a jednocześnie realizację inwestycji proekologicznych. Środki z FENG pomagają przedsiębiorstwom w poprawie konkurencyjności, redukując zarazem zużycie energii, obniżając koszty operacyjne i podnosząc efektywność energetyczną.