Co jest potrzebne aby wypłacić pieniądze z banku?

W obecnych czasach coraz większego znaczenia nabierają instrumenty pieniądza elektronicznego. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy musimy skorzystać z tradycyjnych form płatności. W tym celu musimy uzyskać dostęp do naszej gotówki. Jakie kroki należy podjąć, by wypłacić swoje pieniądze z banku?

Osobista wypłata w placówce banku

Najprostszym teoretycznie wyjściem jest wypłata gotówki w placówce banku. Aby jej dokonać, należy zjawić się z dowodem osobistym (ewentualnie innym dokumentem, pozwalającym na naszą jednoznaczną identyfikację, o ile jest on dopuszczony do takiej roli przez procedury bankowe). Fakt otrzymania środków pieniężnych potwierdzić należy podpisem na formularzu (niektóre z banków stosują podpisy dokumentów na tablecie lub potwierdzenie w formie kodu SMS – są to jednak raczej wyjątki niż ogólna reguła).

Procedura wydaje się wiec stosunkowo łatwa, a wypłacić można w ten sposób środki tak z lokat terminowych, jak i z wszelkiego rodzaju kont (ROR-ów, kont oszczędnościowych).

Rozwiązanie takie ma kilka wad:

  • należy dostosować się do godzin pracy placówek banków,
  • w przypadku większych wypłat konieczne jest uprzedzenie pracowników – w praktyce banki dążą, ze względów bezpieczeństwa, do ograniczenia ilości przechowywanych fizycznie środków płatniczych,
  • w niektórych placówkach zostaniemy poproszeni o podpis dokładnie taki sam, jak ustalony przez nas wzorzec (w praktyce – możemy podpisać się kilkukrotnie, nim sprostamy wymogom proceduralnym).

Wypłata z bankomatu

Z powyższych powodów obecnie coraz częściej Polacy używają bankomatów. Aby skorzystać z tej formy wypłaty gotówki konieczna jest karta płatnicza wraz z kodem PIN lub telefon z zainstalowaną aplikacją banku umożliwiającego podobne transakcje.

Wypłata gotówki z bankomatu z użyciem karty płatniczej jest niezwykle prosta: kartę należy wsunąć w otwór urządzenia, wybrać opcję wypłaty gotówki z pojawiającego się menu, a następnie – postępować zgodnie z instrukcjami, pojawiającymi się na ekranie. Po wypłacie gotówki możemy zażyczyć sobie potwierdzenia w formie wydruku.

Niektóre banki umożliwiają wypłatę gotówki w bankomacie przy użyciu kodu BLIK (niekiedy również przy użyciu swoich wewnętrznych systemów – te jednak są niezbyt częste). Aby dokonać takiej transakcji musimy mieć przy sobie smartfon z zainstalowaną aplikacją danej instytucji finansowej. Na ekranie bankomatu wybieramy opcję wypłaty za pośrednictwem kodu i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Wypłata z bankomatu ma również kilka wad:

  • nie jest zwykle możliwe pobranie dużych kwot – ograniczają nas w tym względzie limity bezpieczeństwa (część z nich możemy zmienić samodzielnie w systemach bankowości elektronicznych, inne – podczas wizyty w palcówce, nie można jednak całkowicie z nich zrezygnować).
  • nie ma możliwości bezpośredniej wypłaty gotówki z lokat,
  • wypłata z niektórych sieci bankomatowych, nie współpracujących z naszym bankiem, może wiązać się z koniecznością poniesienia kosztów.

Cashback

Stosunkowo rzadko stosowanym sposobem wypłaty środków z konta jest wypłata przy zakupach (cashback) – po zgłoszeniu kasjerowi takiego zamiaru zostaniemy poproszeni o włożenie karty do terminala płatniczego, wpisanie kodu PIN i zatwierdzenie go. Na otrzymanym paragonie znajdziemy informacje o wypłacie.

2 thoughts on “Co jest potrzebne aby wypłacić pieniądze z banku?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *