Ile pieniędzy jest w bankomacie?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile pieniędzy znajduje się w bankomacie? Wbrew pozorom pytanie to nie jest takie proste, jak mogłoby się to wydawać, gdyż pojemność danego bankomatu nie jest jedyną wykładnią w tej dziedzinie. Dlatego też postanowiliśmy, wspólnie z wami sprawdzić, ile gotówki ma w sobie standardowy bankomat, oraz co realnie wpływa na to, ile ma on w sobie gotówki.

A więc ile pieniędzy jest w bankomacie?

W brew powszechnej opinii bardzo często maksymalna pojemność bankomatu znacząco różni się od stanu faktycznego. Dlaczego? Ponieważ im więcej gotówki jest w bankomacie, tym więcej kosztów on generuje. Jakie są to koszty? Oto kilka z nich:

-ilości wypłat w danym bankomacie

-jak zorganizowane są konwoje gotówkowe

-gotówka również kosztuje

Ponadto wiele bankomatów działa również jako wpłatomaty, a to z kolei oznacza, że pieniądze w bankomacie nie tylko fizycznie ubywają, ale również przybywają. Jeżeli chodzi o ilość wypłat, to jeżeli w bankomacie odnotowywane są mniejsze ilości wypłat, to automatycznie dostaje on mniej gotówki, i na odwrót- jeżeli jest dużo wypłąt, to dostaje on więcej pieniędzy. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego zamrażania gotówki, a co za tym idzie generowania strat. Wiele też może zależeć od umiejscowienia danego bankomatu- w niektórych przypadkach montowane są mniejsze bankomaty, a to niemalże automatycznie oznacza, że i pojemność danego bankomatu jest mniejsza.

A więc ile gotówki może znajdować się w bankomacie?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie można jednoznacznie określić, ile gotówki znajduje się w danym bankomacie. Przyjmuje się, jednak że w mało uczęszczanych bankomatach może znajdować się około kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast, jeżeli bankomat jest normalnie użytkowany, to ilość pieniędzy może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Wiele też zależy od banku- im więcej ma on gotówki, tym więcej może jej przeznaczyć do wykorzystania w bankomatach- nie ma co się oszukiwać, przykładowo bankomat z małego banku spółdzielczego nie będzie miał tyle samo gotówki co bankomat międzynarodowego molocha.

Podsumowanie

Jednoznaczne określenie ile gotówki znajduje się w danym bankomacie, jest po prostu niemożliwe. Ponadto bardzo często banki celowo nie podają konkretnych ilości, gdyż w ten sposób mogłyby się narazić między innymi na różnego rodzaju próby rabunku, co wcale nie jest takie rzadkie, jakby się to mogło nam wydawać- nic dziwnego, bardzo często, nawet jeśli złodziej nie ukradnie pieniędzy, to narobi sporo szkód materialnych.

3 thoughts on “Ile pieniędzy jest w bankomacie?”

  1. Supermarkety zwłaszcza miejsca publiczne gdzie jest duży przemiał ludu, ratusze, hotele, galerie ..czytaj w święta i gdy są organizowane duże promocje jak Black friday wszystkie są pod kurek zasypane.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *