fbpx

Jesteśmy wpisani na listę KNF numer RPK000302

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

O czym należy pamiętać biorąc kredyt ! ABC kredytobiorcy

10
2020 Listopad

Witajcie.

Dzisiaj przedstawiamy podajemy Państwu informacje, które według nas  są bardzo ważne, o których trzeba pamiętać przy ubieganiu się o kredyt. Zapraszamy do lektury.

 1. Dlaczego potrzebuje kredytu / czy jest mi on niezbędny ?Podstawowe pytanie jakie powinniście sobie Państwo zadać brzmi „Dlaczego potrzebuje kredytu / pożyczki”. Podjęcie decyzji o zaciągnięciu zobowiązania powinno być przemyślane i nieść za sobą realne korzyści. Oczywiście nie chodzi jedynie o wzbogacenie się w sferze materialnej. Pożyczka może być również przeznaczona na wakacje które pozwolą nam odpocząć i naładować akumulatory, co pozytywnie wpłynie nasze samopoczucie i funkcjonowanie. Jednak „do brzegu”. Najczęściej wpływ na decyzje o zaciągnięciu kredytu mają pisząc od najważniejszego według nas:a) niespodziewane wydatki / brak płynności finansowej
  b) pomoc rodzinie
  c) rozpoczęcie życia na własny rachunek (dom/mieszkanie)
  d) problem ze spiralą długów
  e) inne zachciankiOczywiście każde z powyższych ma swoje uzasadnienie, jednak często decyzje podejmowane są pod wpływem impulsu, bądź z braku dokładnego przeanalizowania obecnej (swojej i otoczenia) sytuacji.
  Jesteśmy jak najbardziej skłonni zgodzić się z punktem „niespodziewane wydatki”. Są sytuacje w których zostajemy postawieni przed faktem dokonanym – zepsute auto, lodówka. Wtedy mamy naprawdę konkretny powód i uzasadnienie aby zgłosić się p po pożyczkę.
  Co do pozostałych punktów chcemy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów „pomoc rodzinie” – Przede wszystkim pamiętajcie, biorąc pożyczę na siebie, to wy otrzymujecie wpis o zobowiązaniu do BIK, wytłumaczenie że spłaca ją mama czy tata dla banku czy innej instytucji finansowej nie ma znaczenia, to wasz BIK jest obciążony i to wy w przypadku problemów ze spłacaniem zostajecie pociągnięci do odpowiedzialności przez instytucję finansową. Kolejno czy wasza chęć pomocy i dobroć nie odbije się na zdolności kredytowej przez co sami nie będziecie mogli w przyszłości zrealizować jednak często decyzje podejmowane są pod wpływem impulsu, bądź z braku dokładnego przeanalizowania obecnej (swojej i otoczenia) sytuacji własnego celu.
  „Rozpoczęcie życia na własny rachunek” – gratulujemy podjęcia decyzji, czy jednak nasza obecna sytuacja zawodowa jest na tyle stabilna aby bezpiecznie wyfrunąć z gniazda. Oczywiście większość z nas nie może żyć wiecznie na garnuszku rodziców. Albo po prostu macie siebie dość – pozdrawiamy wszystkie mamy i taty :). Musicie jednak pamiętać jeżeli coś pójdzie nie tak czyli np: stracimy prace, czy posiadamy na tyle oszczędności aby udźwignąć pozostałą nadal do spłaty ratę.
  „Problem ze spiralą długów” Powstaje najczęściej na skutek życia ponad stan, albo nieracjonalnego gospodarowania własnym bądź domowym budżetem. Nie majac pieniędzy na zapłatę raty choćby przez brak oszczędności i utracie głównego źródła dochodu, zaczynamy brać szybkie chwilówki, albo zapożyczać się na drobne sumy u znajomych. Z czasem miesięczna wysokość rat zaczyna nas przerastać i popadamy włąsnie w taką spiralę długów.„Inne zachcianki” przemyślmy czy naprawdę potrzebujemy tej wycieczki, nowego zegarka czy telefonu, czy nie jest to tylko chwilowa zachcianka. Dodatkowo zawsze doradzamy naszym klientom aby patrzyli na kredyt jak na inwestycję albo w siebie albo w firmę. Czy jeżeli zainwestuje w kurs języka rosyjskiego, czy w przyszłości przyda mi się on, czy jest realna szansa że przyda mi się. Czy mając nowy zegarek będę wstanie podwoić swoje zarobki tak aby zyskać coś dzięki temu. Oczywiście zegarek który wybierzesz będzie pewnie piękny i będzie podobał się dziewczynie, żonie czy kolegom. Nie mniej jednak czy nie jest to tylko fanaberia, która generuje dług.

KONSOLIDACJA POŻYCZEK/KREDYTÓW CHWILÓWEK

https://fortfinanse.pl/kredyt/kredyt-gotowkowy/

 

 1. Zadbaj o jakość informacji w bazach na swój temat ( BIK/BIK firma/ MIG/BR/KRD)Nie jest tajemnicą, że każda instytucja finansowa weryfikuj tzw. „bazy” klienta w tym BIK i KRD przed udzieleniem finansowania.
  Dlatego ważnym jest aby posiadając już zobowiązania regulować je w terminie. Możemy się również przygotować do kredytu korzystając z karty kredytowej, albo biorąc sprzęt na raty. Pamiętać należy jednak, aby nie spłacać całkowicie zobowiązania po 1-2 miesiącach. Zobowiązanie spłacone w tak krótkim czasie nie zbuduje nam pozytywnej historii kredytowej. Doradzamy  takie zobowiązanie utrzymywać minimum 6 miesięcy. Oczywiście jeżeli posiadamy już jakiś kredyt to kolejnym krokiem który podniesie nam zdolność jest nadpłacanie kapitału, oraz wcześniejsza spłata całkowita, należy jednak mieć na względzie powyższą informacje ( kredyt/ pożyczka spłacana minimum 6 miesięcy wstecz). Istotnym jest aby w trakcie przygotowania się do pożyczki / kredytu, nie generować niepotrzebnych zapytań kredytowych. Często spotykamy się z komentarzem klientów, że chcą oni przecież tylko poznać ofertę i mają prawo wybrać najkorzystniejszej. Jest to jak najbardziej słuszne. Jednak aby zrozumieć specyfikę tego warunku, należy opatrzeć na to z punktu widzenia instytucji finansującej. Podstawą do powstania kredytu jest złożenie wniosku w banku, instytucji finansowej. We wniosku zgadzamy się na odpytanie baz. Zapytania kierowane przez bank do BIK ważne są 30 dni. Dlatego żadna z instytucji finansowych, nie wie czy z zapytania nie powstał kredyt, który zostanie wpisany do BIK dopiero po jakimś czasie. Dlatego warto zwrócić na to uwagę. Oczywiście można też przyjąć oferty bez składania wniosków, ale pamiętajmy „papier przyjmie wszystko”
  Warto dlatego skorzystać z usług doświadczonego pośrednika finansowego, który na podstawie państwa historii kredytowej oraz dokumentacji dochodowej z dużym prawdopodobieństwem, korzystając z doświadczenia określi podmiot który udzieli finansowania na najkorzystniejszych warunkach (jest to najczęstszy czynnik, który determinuje wybór oferty). Możecie Państwo sami pobrać raport przedstawiający Państwa ocenę punktową, oraz historię kredytową na stornie www.bik.pl

  Dopasuj pod siebie ratę kredytu!!!!!!

  https://fortfinanse.pl/wybierz-kalkulator-kredytowy/

 2. Przygotuj się dochodowo. Czy stać mnie na kredyt ?

  Zanim podejmiemy decyzję o ubieganiu się o kredyt, musimy przenalizować własny budżet prywatny, czy też budżet domowy. Zrobienie bilansu jest bardzo istotne w tym przypadku, należy również zadać sobie dwa pytania:
  1. Czy stać mnie na kredyt teraz?
  2. Czy będzie mnie na niego stać w przyszłości? Ad. 1 Należy obliczyć własną zdolność kredytową uwzględniając wydatki na gospodarstwo domowe oraz nieprzewidziane wydatki. Uważamy że jeżeli w chwili obecnie rata kredytu nie przekracza 25% naszych zarobków to możemy śmiało ubiegać się o finansowanie. Dlaczego akurat 25%. Należy pamiętać, że kredyt nie zwalnia nas z pozostałych zobowiązań – życie, niespodziewane wydatki , REGULARNE OSZCZĘDZANIE, inwestycja w rozwój ,przyjemności oraz inne czyli np wzrost raty w przyszłości. Powyższe zobowiązania dalej pozostają pamiętajmy o tym.Ad.2 Co będzie za 2, 3 , 5, 17 lat . Ktoś zna odpowiedź ?? Oczywiście nikt nie ma kryształowej kuli i ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Musimy jednak założyć kilka scenariuszy, a głównym założeniem powinno być określenie co będzie jak stracę pracę, stopy procentowe wzrosną. Większość kredytów ma zmienne oprocentowanie tym samym uzależnione jest od stóp procentowych nad którymi władzę sprawuje RPP (Rada Polityki Pieniężnej). Jeżeli RPP podnosi stopy bazowe kredyt drożeje, jeżeli obniża stopy bazowe kredyt tanieje. Dotyczy to wszystkich kredytów zarówno prywatnych jak i firmowych opartych o zmienną stopę procentową czyli marże banku + WIBOR.Dobrze jest zrobić sobie symulacje jak zmienią się warunki naszego kredytu kiedy stopy procentowe wzrosną  o 0,25 punktu procentowego, 0,5%, 1%, 2% i 3% (o powodach zmienności stóp procentowych w kolejnym artykule Inflacja wróg czy sprzymierzeniec). Jeżeli rata wzrośnie z uwagi na wzrost stóp procentowych i jest ona dla nas do udźwignięcia też nie powinniśmy się martwić kredytem. Doradzamy również klientom aby posiadali oszczędności na pokrycie minimum 6-9 rat po utracie pracy. Jeżeli żyjemy wspólnie jest nam łatwiej zrezygnować z wielu rzeczy do czasu znalezienia nowej pracy. Rezygnacja z przyjemności czy też przysłowiowe „zaciśnięcie pasa” jest do osiągnięcia. Pożyczka mimo wszystko nadal pozostaje. Pamiętajmy o tym. Oczywiście są też inne przypadki jednak jeżeli chcielibyśmy poruszyć każdy z nich, zamiast artykułu powstała by lektura.
 3. Diabeł tkwi w szczegółach  – czyli oprocentowanie nominalne, a RRSO 

  Pamiętam dobrze z przed 10 lat słowa które padły na jednym ze szkoleń dla początkujących doradców. „Klientowi sprzedajemy albo oprocentowaniem, albo wysokością raty” 10, 20, 30 lat temu można by było się z tym zgodzić. Dzisiaj uważamy, że klient jest bardziej wyedukowany i zwraca uwagę na wszystkie szczegóły. Dlatego przypominamy. Oprocentowanie nominalne to to które mamy zapisane w umowie, jednak nie uwzględnia ono kosztów około kredytowych takich jak – prowizja, ubezpieczenie, opłata administracyjna. Pamiętajmy aby nie kierować się jedynie oprocentowaniem nominalnym na początku umowy RRSO, zawsze pytajmy o RRSO. RRSO uwzględnia wszystkie koszty.

 4. Dokumenty i ważność niektórych z nich Przygotujmy odpowiednio wcześniej dokumentacje, aby załatwienie kredytu przebiegało sprawnie i bez większych komplikacji. Dlatego przypominamy.

  – Zaświadczenie o zatrudnieniu ważne jest 30 dni od daty sporządzenia, nie od daty wydania
  – Zaświadczenia o niezaleganiu w US i ZUS (najczęściej dotyczy firm ubiegających się o kredyt) -ważne jest 30 dni od daty sporządzenia.
  – Wyciągi z konta muszą być wygenerowane do PDF, nie wydrukowane i zeskanowane.
  – Udostępniając skan dowodu osobistego, kładźmy go na środku, a nie w rogu podczas skanowania, unikniemy niepotrzebnych problemów.
  – Jeżeli księgowość prowadzi nam biuro zewnętrzne, istotne jest aby przybiło swoją pieczątkę na dokumentach finansowych. Zwiększa to wiarygodność oraz jest częstym wymogiem w bankach.

 5. Na koniec – „papier przyjmie wszystko” – Pamiętajmy. Reklamy ofert mają zachęcić nas do składania wniosków. Nie znaczy to, że każdy z Państwa może liczyć na te same warunki, cenę. Uzależniona jest ona w dużej mierze od grupy ryzyka w jakiej się znajdziecie. Dlatego nie sugerujcie się tym co dostał sąsiad w waszym bądź innym banku. Na cenę ma wpływ każdy z powyższych czynników od BIK przez źródło dochodu i wysokość osiąganych dochodów.

 

Zapraszamy po darmową poradę i konsultację 

 

http://fortfinanse.pl/

 

 

Pozdrawiam
Arkadiusz Wąsowicz
Fort Finanse

 

odpowiedzi 0

0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
View all comments