Leasing to sposób pozyskiwania środków trwałych, pozwalający na unikniecie wysokiego kosztu jednorazowego za zakup określonej rzeczy. Jest to wygodna alternatywa dla przedsiębiorców którzy nie decydują się na kredyt bankowy lub zakup za gotówkę. Na leasing decyduje się dziś coraz więcej firm zarówno nowo powstałych jak i tych o ugruntowanej pozycji na rynku.
Leasing – definicja i warunki umowy
Zawarta w kodeksie cywilnym informacja wyraźnie wskazuje iż w ramach umowy leasingowej finansujący zobowiązuje się do nabycia ustalonej rzeczy od wybranego zbywcy na warunkach określonych w wspomnianej umowie i oddania tej rzeczy korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez oznaczony czas. Użytkownik natomiast jest zobowiązany do uiszczania na rzecz leasingodawcy wynagrodzenia pieniężnego w uzgodnionych w umowie ratach. Finalnie, kwota płatności wszystkich zobowiązań powinna być nie niższa niż wartość, po której rzecz pierwotnie została nabyta przez finansującego.
Sprawdź oferty leasingu ——- > https://fortfinanse.pl/leasing/
Obiektywnie kwota spłaty zawsze jest wyższa niż cena jaką zapłacilibyśmy w przypadku jednorazowego zakupu za gotówkę. Mimo tego decydując się na leasing zdecydowanie jest nam wygodniej dzięki rozłożeniu obciążenia w czasie, możliwości wpisania go w koszty uzyskania przychodu oraz zachowania kapitału własnego na nieprzewidziane wydatki.
Finansowy czy operacyjny?
W wariancie finansowym koszt uzyskania przychodu po stronie leasingobiorcy stanowi cześć odsetkowa raty, dodatkowo mamy możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych co w połączeniu z ratą uwzględniamy w kosztach uzyskania przychodu. Możliwość tak pojawia się ponieważ przedmiot zaliczany jest do majątku leasingobiorcy. W tym wariancie VAT jest opłacany całościowo wraz z pierwszą ratą, a wraz z ostatnią przedmiot staję się własnością leasingobiorcy.
Inaczej sytuacja ma się gdy mówimy o wariancie operacyjnym. Tutaj przedmiot umowy wliczany jest do majątku leasingodawcy, dlatego też to on ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Druga strona natomiast ma możliwość odpisu raty ora opłaty wstępnej jako kosztu uzyskania przychodu. Podatek VAT dodajemy do każdej raty. Po spłacie całego zobowiązania, następuję koniec umowy i pojawia się możliwość wykupienia przedmiotu leasingu.
odpowiedzi 0