fbpx

Jesteśmy wpisani na listę KNF numer RPK000302

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

KREDYT GOTÓWKOWY PO COVID-19. Jak pandemia wpływa na decyzje kredytowe banków.

24
2020 Sierpień

Czy istnieje związek pomiędzy kredytem gotówkowym a koronawirusem? Otóż istnieje i jest bardzo wyraźny. Pandemia koronawirusa przyniosła ciężkie czasy dla wszystkich, w tym także dla  kredytobiorców. W trakcie jej trwania banki znacznie zmniejszyły akcję kredytów, z dużo większą uwagą podchodzą do oceny wiarygodności kredytowej każdego potencjalnego klienta a na dodatek okazuje się, że część banków skupia się teraz na obsłudze tylko własnych klientów.

 

Jak pandemia wpłynęła na weryfikację klientów przy udzielaniu kredytów?

Pandemia SARS-CoV-2 przyniosła ogrom negatywnych skutków na gospodarkę na całym świecie, ucierpiało na niej codzienne życie wszystkich obywateli. Nie jest dziwne więc, że oddziałuje ona również na sposób weryfikacji klientów przy udzielaniu kredytów w bankach. Na początek należy zadać sobie pytanie – jak koronawirus wpłynął na zdolność kredytową wnioskujących? Odpowiedź brzmi – niestety negatywnie. Banki zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie miejsc pracy w Polsce na dotychczasowym poziomie jest wątpliwe. Ekonomiści zapowiadają, że wkrótce będziemy obserwować gwałtowny wzrost stopy bezrobocia, a to automatycznie wykluczy z grona kredytobiorców wielu Polaków.

Ostrożność banków przy podejmowaniu decyzji kredytowych jest całkowicie uzasadniona, ponieważ nie chcą one w tym trudnym czasie wiązanym z sytuacją pandemiczną ponosić zwiększonego ryzyka. Dlatego z większą uwagą podchodzą do oceny wiarygodności kredytowej każdego potencjalnego klienta. Skrupulatnie weryfikują sytuację osób ubiegających się o zobowiązanie. Zaostrzają kryteria oceny zdolości kredytowej zwłaszcza w odniesieniu do klientów wnioskujących o wysoko kwotowe kredyty.

Czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest aktualnie utrudnione? Dla osób, które posiadają stałe źródło dochodu i nie należą do żadnej grupy ryzyka związanego z utratą pracy w związku pandemią, kredyt gotówkowy jest dostępny bez większych problemów. Należy jednak mieć na uwadze to, że bank będzie dokładniej weryfikować zdolność kredytową oraz historię kredytową usługobiorcy.

odpowiedzi 0

0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
View all comments