Czy firma może zabezpieczyć się przed brakiem płatności za fakturę?

Prowadzisz firmę i obawiasz się, że kontrahenci nie zapłacą za wystawione przez Ciebie faktury? Zobacz, co możesz zrobić, aby zadbać o finansową stabilność swojej działalności gospodarczej!

Kontrahent nie płaci za fakturę – co wtedy zrobić?

Brak zapłaty za fakturę może być dla firmy poważnym problemem, zwłaszcza wtedy, gdy dotyczy ona wysokiej kwoty.

Najlepiej zapobiegać takim sytuacjom, ponieważ mogą one zachwiać stabilnością finansową firmy. Jeśli jednak doszło już do problematycznej sytuacji, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę?

W takim przypadku w pierwszej kolejności warto się z nim skontaktować. Zdarza się, że kontrahent po prostu zapomniał o terminie płatności i opłaci fakturę od razu po przypomnieniu.

Jeżeli jednak nie reaguje on na próby kontaktu, rozwiązaniem staje się windykacja oraz skierowanie sprawy do sądu, a następnie do komornika.

Czy firma może zabezpieczyć się przed brakiem zapłaty za fakturę?

Aby zredukować takie ryzyko, warto przede wszystkim sprawdzić, czy kontrahent jest godny zaufania. Można w tym celu sprawdzić bazy dłużników oraz opinie online.

Warto też wskazać, że przedsiębiorca może zabezpieczyć się na wypadek sytuacji jak brak zapłaty za fakturę. Popularnym rozwiązaniem w tym przypadku jest faktoring, z którego korzystać mogą zarówno mniejsze, jak i duże firmy.

Faktoring – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Faktoring jest formą finansowania działalności gospodarczej polegającą na opłaceniu faktur i przeniesieniu wierzytelności, które przedsiębiorstwo posiada wobec swoich kontrahentów, na faktora.

Jak działa faktoring? Dzięki faktoringowi firma może uzyskać finansowanie już w ciągu 24 godzin. Faktor, w zamian za przejęcie tych wierzytelności, przekazuje przedsiębiorstwu określoną sumę pieniędzy z faktury, zwykle do 90% jej wartości.

Faktoring oferowany jest w dwóch formach:- Bez regresu – jest on objęty ubezpieczeniem należności, więc przedsiębiorca nie ponosi ryzyka związanego z niezapłaconymi przez kontrahentów fakturami. Faktor nie będzie zwracać się do przedsiębiorcy o zwrot wypłaconych mu już pieniędzy.- Z regresem – w takim przypadku przedsiębiorca ponosi już ryzyko, dlatego będzie on musiał zwracać całość albo część kwoty do faktora, gdy kontrahent nie opłaci zobowiązania.

Faktoring jest często wykorzystywany przez małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają trudności z utrzymaniem swojej stabilności finansowej. Dzięki faktoringowi mogą one uzyskać szybki dostęp do gotówki, która pozwala im na bieżące finansowanie działalności oraz przyszłościowy rozwój.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *