fbpx

Jesteśmy wpisani na listę KNF numer RPK000302

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Dlaczego bank odmawia mi kredytu. Kilka istotnych informacji

02
2020 Grudzień

Witajcie.

Mamy grudzień, a więc ostatni miesiąc „niezwykłego” 2020 roku. Jak wszyscy dobrze wiemy 2020 był dla wielu z Nas ciężkim rokiem. Skutki globalnego kryzysu wywołanego COVID-19 dopiero zaczynają na Nas oddziaływać. Mało pocieszające jest to, że w efekcie prawdziwą lawinę problemów roku 2020 odczujemy dopiero na przestrzeni następnej dekady.

Rok 2020 zmusił wielu z Nas, aby ratować siebie oraz np: swoją firmę do pójścia do banku po kredyt. Na pewno dla wielu z Nas nie lada zdziwieniem było, że Bank mimo iż jesteśmy jego długoletnimi klientami odmówił nam finansowania, zwłaszcza w tak trudnym dla Nas czasie. Dlaczego tak się dzieje, co decyduje o przyznaniu kredytu.

  1. Po pierwsze historia kredytowa. Jeżeli nasza dotychczasowa terminowość w regulowaniu zobowiązań budzi wątpliwość, to z całkowitą pewnością nie otrzymamy kredytu. Regularne spóźnienia w płatności rat czy spłat odsetek kard kredytowych obniża naszą punktację w BIK, a co za tym idzie określa nas jaką mało wiarygodnego klienta. Jeżeli spóźnienia są sporadyczne i nie przekraczają30 dni, nasze szanse stają się dużo większe. Daremne będzie również składanie wniosku o kredyt czy pożyczkę jeżeli na moment składania wniosku posiadamy bieżące zaległości w spłatach. Wykazując saldo kredytowe na „czerwono” nie ma szans na uzyskanie kredytu.
  2. Zapytania kredytowe – jeżeli „biegamy od banku do banku” składając wniosek za wnioskiem tylko w celu pozyskania informacji na jakie warunki możemy liczyć, śmiało również możemy zapomnieć finalnie o korzystnym kredycie, albo w ogóle o kredycie. Dzisiejsza polityka banków wręcz nakazuje im minimalizowanie ryzyka, dlatego jeżeli na moment ubiegania się o pożyczkę posiadany zbyt dużą ilość zapytań w miesiącu, kwartale bądź na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, również możemy spotkać się z odmową. Oczywiście możemy zapytać, jakie to ma znaczenie skoro „ja chce poznać tylko oferty, to wolny kraj”. Otóż bank patrząc przez pryzmat ryzyka, boi się że z zapytania powstał kredyt, który pojawi się w BIK dopiero za jakiś czas, a to spowoduje, błędną ocenę zdolności kredytowej oraz ryzyko powstania kilku zobowiązań w tym samym okresie co może przełożyć się na brak zdolności do przyszłej obsługi długu (nieterminowe spłaty kredytu, albo brak płynności finansowej). Możemy oczywiście poznać oferty tylko z „kalkulatora”, jednak finalną cenę poznajemy dopiero po decyzji systemu bądź analityka, a to wiąże się z faktycznym złożeniem wniosku i odpytaniem baz. Dlatego lepiej jest skorzystać z usług doświadczonego doradcy kredytowego który na podstawie przedstawionych danych dokładnie dobierze bank w którym są największe szanse na uzyskanie kredytu, wraz z jak najlepszymi warunkamiDARMOWY KONTAKT ZE SPECJALISTĄ I DOBÓR NAJKORZYSTNIEJSZEJ OFERTYhttps://fortfinanse.pl/porada-specjalisty/
  3. Zdolność kredytowa –  Czyli regularne posiadanie wystarczającej ilości środków w celu zaspokojenia bieżących  zobowiązań kredytowych rat bądź odsetek wobec wierzycieli będących podmiotami które udzieliły nam finansowania na warunkach określonych i regulowanych umową.
    Dzisiaj każdy Bank czy instytucja finansowa liczy zdolność kredytową w oparciu o określone rekomendacje które definiują wskaźniki jakie musi spełniać klient aby nie doszło do ryzyka prze kredytowania tym samym utraty wspomnianej wyżej zdolności kredytowej.  Najpowszechniejszym wskaźnikiem do oceny zdolności przy pożyczkach gotówkowych jest rekomendacja T. Mówi ona jaki regularny procent dochodu może przeznaczyć pożyczkobiorca na zobowiązania pożyczkowe/ kredytowe. Jest to 60 albo 65% w zależności czy nasze zarobki są niższe bądź równe lub wyższe niż średnia krajowa. Oczywiście każdy bank posiada też własne wewnętrzne regulacje, co oznacza że w banku A wskaźnik zdolności kredytowej –  kredyt / dochód , nie może przekroczyć 50%.
  4. Koszty utrzymania. – Istotną rolę stanowią również koszty utrzymania obciążają one również naszą zdolność im więcej posiadamy osób na utrzymaniu tym wyższe koszty utrzymania. Oczywiście, jeżeli mieszkamy przy rodzinie koszty również wyglądają inaczej. Najczęściej dzielimy się rachunkami jednak. Banki na sztywno przyjmują koszty utrzymania na osobę. Należy pamiętać również, że „ukrywanie dzieci „w dobie social media nie wychodzi klientom za dobrze. Nad tym co zostanie wpisane do wniosku należy się 3 razy zastanowić.
  5. Źródło dochodu – znaczenie dla banku ma również to gdzie pracujemy jak długo i na jakim stanowisku.  Jeżeli zakład pracy zatrudnia nas od 10 lat na umowę o pracę na czas nieokreślony. Istnieje dużo mniejsze ryzyko, że zostaniemy zwolnieni w najbliższym czasie. Dlatego umowa o pracę ma dla banku stanowi mniejsze ryzyko niż zlecenie czy umowa o dzieło. Identycznie ma się sprawa z działalnością gospodarczą, jeżeli prowadzimy ją od kilku lat jesteśmy bardziej wiarygodni niż firmy ze stażem do 12 miesięcy bądź mniejszym. Ryzyko niepowodzenia oraz brak okresów porównawczych negatywnie wpływa na ocenę zdolności kredytowej nowo powstałej firmy. Oczywiście istnieją sposoby aby taką wiarygodność zwiększyć jednak, polityka kredytowa produktu musi przewidywać finansowanie firm ze stażem krótszym niż 12 miesięcy. Wyjątkiem często mogą być firmy prowadzone w ramach wolnego zawodu (lekarz, adwokat, geodeta, stomatolog, fizjoterapeuta, notariusz).
  6. Składanie wniosków w kilku miejscach na raz i podawanie różnych informacji do wniosku. Ocena behawioralna wniosku ma istotne znaczenie przy określaniu ryzyka. Nie liczmy na to że banki nie wymieniają się informacjami między sobą. Wniosek musi być spójny i dobry jakościową. Informacje zasłyszane od sąsiadów, kolegów bądź doświadczenie empiryczne zbierane poprzez „bieganie od banku do banku” przedstawia Cię w oczach banku jako osobę niegodną zaufania.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad pożyczką, kredytem, albo go potrzebujesz. Zapraszamy do kontaktu

https://fortfinanse.pl/kontakt/

telefon: 570 740 805       530 799 912

e-mail – kontakt @fortfinanse.pl

odpowiedzi 0

0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
View all comments